Süüdistatavana kriminaalmenetluses tuleb sulle anda piisavalt aega ja vahendeid oma kaitse ettevalmistamiseks.

See tähendab, et kohus ei tohi sinu kaasust läbi vaadata kiirustades, andmata sulle piisavat võimalust ette valmistuda. 

näide Sulle tuleb anda piisavalt aega ja võimalusi tutvuda oma toimikuga, kohtuda oma advokaadiga, läbi vaadata uusi tõendeid, või saada täielik kohtuotsus õigeaegselt, enne edasikaebamistähtaja saabumist.

Kohtuprotsessiks ettevalmistamise aeg

Sulle tuleb anda mõstlik kogus aega kohtuprotsessiks ettevalmistamiseks. See tähendab, et sulle tuleb anda piisavalt aega toimiku ja seaduste lugemiseks ning oma vastuargumentide kohtuks ette valmistamiseks. Sellegipoolest pead meeles pidama, et piisavalt aega tuleb anda vaid kohtuprotsessiks vajalike ettevalmistuste tegemiseks.

näide Kui kaitse advokaat on juba läbi vaadanud kogu toimiku, võib kohus keelduda sulle lisaaja andmisest, et saaksid seda ise lugeda.

Aja piisavust hinnatakse, võttes arvesse rida faktoreid, nagu näiteks:

  • sinu kaasuse keerukust;
  • menetluse etappi;
  • seda, mis on sinu jaoks kohtuprotsessis kaalul.

näide Kui sinu kohtuasi sisaldab mitmeid episoode või suurt arvu dokumente ja tunnistajaid, on sul õigus oma kaitse ette valmistamiseks pikemale ajale kui suhteliselt lihtsa ühe episoodiga kaasuse puhul, mille toimikus on vaid mõned dokumendid.

Kui prokurör lisab menetluse käigus uusi tõendeid, on sul õigus küsida lisaaega, et end uute tõenditega kurssi viia. Lisaaega andes peab kohus arvesse võtma tõendite iseloomu ja tähtsust. 

näide Kui uus tõendusmaterjal koosneb sadadest lehekülgedest ja on menetluse tulemuse seisukohast väga oluline, peab olema ettevalmistuseks antud aeg palju pikem kui juhul, mil uus tõendusmaterjal on vaid mõni lehekülg pikk ja ei mõjuta otseselt kaasuse tulemust.

Piisavad vahendid

Piisavad vahendid tähendab, et sina ja sinu kaitsja peavad saama kohtuda eraviisiliselt, et vaadata üle kaasuse materjalid või nendest koopiaid teha.  Toimikus võib leiduda teatud tõendeid kaitstud tunnistajate või riigi julgeoleku kohta, millele sulle juurdepääsu anda ei pruugita, kuid sinu süüdimõistmine ei tohiks põhineda üksnes nendel tõenditel. Tutvu lähemalt tõenditega

Materjalid

Viimati uuendatud 08/02/2017