Peamised omadused:
Meie giid
Inimõigustest
Kättesaadav 11 riigis
Meie materjalid
Kuidas inimõigused igapäevaelus toimivad
Giidis käsitletakse inimõiguste toimimist temaatiliselt. Saate õppida tundma õigusi, mis on konkreetse teema või olukorraga seotud teie igapäevaelus.
Giid aitab mõista, kuidas esitada kaebust, kui usud, et sinu õigusi on rikutud. Iga teema juures on osa, mis selgitab, milliseid samme astuda.
Giid pakub viiteid asjassepuutuvatele Eesti seadustele ja rahvusvahelisele seadusele, kaasustele ning muudele dokumentidele. Neid võib leida ressursside osas lehtede alaosas. Lisaks viidetele täielikele kohtuotsustele, on ära toodud ka kokkuvõtted kõige olulisematest kaasustest.
Giidis on osa inimõiguste institutsioonide kohta, millega ühendust võtta, et selgeks teha, kas sinu inimõigusi on rikutud. See selgitab millal ja kuidas nende institutsioonide poole pöörduda. On olemas ka osa inimõigustega töötavate organisatsioonide kohta, millega võib aru pidada, või kust edasist teavet saada.
Kui soovite juhendit kasutada õppimise eesmärgil, pakub juhend võimalust hinnata oma teadmisi inimõigustest enne või pärast õppimist, täites teste erinevate juhendis sisalduvate teemade kohta.
Meie missioon
Igaühel on õigus teada oma õigusi
11 riigis avaldatud inimõiguste teejuht on inimõiguste ja kodanikuhariduse platvorm. Selles pakutakse ressursse ja töövahendeid, mis aitavad kodanikel, avaliku sektori töötajatel ja spetsialistidel, õpetajatel ja õppuritel mõista inimõigusi ja nende toimimist igapäevaolukordades.
Inimõiguste teejuhi on koostanud Euroopa organisatsioonide võrgustik selleks, et igaüks saaks end kurssi viia oma õigustega. Meie missioon on pakkuda igas riigis mitmekeelset kasutajasõbralikku teejuhti, et edendada inimõiguste mõistmist ja rakendamist, ergutada kodanikuosalust, edendada head valitsemistava ja õigusriigi austamist.
Meie lugu
Baltimaade algatus Euroopale ja kaugemale
Inimõiguste teejuhi looja on Riias asuv Baltimaade Inimõiguste Selts ning tegemist on Baltimaade algatusega. Esmalt avaldati see Lätis 2016. aastal, seejärel 2017. aastal Eestis ja Leedus. Algatuse avaüritusena peeti 2015. aastal Riias esimene Baltimaade inimõigushariduse konverents, mis tõi kokku valitsuse, riigiasutuste, rahvusvaheliste ja vabaühenduste ning akadeemiliste ringkondade esindajad.
Inimõiguste teejuht avaldati 2019. aastal Bulgaarias, 2021. aastal Sloveenias ja Slovakkias ning 2023. aastal Prantsusmaal ja Horvaatias; sellest sai Euroopa platvorm ja võrgustik. Ukrainasse, Moldovasse ja Gruusiasse laiendati algatust 2023. aastal.
Meie toetajad
Inimõigus- ja kodanikuhariduse edendamine
Inimõiguste teejuhi kaasrahastajad on Euroopa Liit, Põhja- ja Baltimaades programm Nordplus, EMP ja Norra rahastusprogramm Aktiivse Kodaniku Fond, Madalmaade Välisministeerium ning Läti Välisministeerium ja Kultuuriministeerium.
Inimõiguste teejuhti on toetanud Prantsusmaa ombudsman, Prantsusmaa riiklik inimõiguste küsimustes nõu andev komisjon, Prantsusmaa advokatuur, UNESCO Läti rahvuslik komisjon, Läti ombudsman, Läti Haridus- ja Teadusministeerium, Madalmaade Suursaatkond Lätis, Eesti Sotsiaalministeerium, Moldova ombudsman ja Moldova võrdõiguslikkuse nõukogu.
„Inimõiguste teejuht on hea näide sellest, kuidas lihtsal viisil, praktiliste igapäevaste olukordade ja näidete abil harida inimesi nende õiguste alal.“
Juris Jansons, Läti ombudsman
Meie võrgustik
Ühine Euroopa algatus
- Baltimaade Inimõiguste SeltsLäti
- Bulgaaria Helsingi KomiteeBulgaaria
- Kodanikuvabaduste KeskusUkraina
- Eesti Inimõiguste KeskusEesti
- GYLA Õigushariduse TugifondGruusia
- Inimõiguste EsindusMoldova
- Zagrebi Inimõiguste MajaHorvaatia
- Rahvusvaheline Inimõiguste ja Rahu Instituut Prantsusmaa
- Institute for Human Rights and Democracy EducationLeedu
- Helsingi Inimõiguste Komitee SlovakkiasSlovakkia
- Rahu Instituut – Tänapäeva Ühiskonna - ja Poliitikauuringute InstituutSloveenia