Meie giid

Inimõigustest

Kättesaadav 11 riigis

Meie materjalid

Kuidas inimõigused igapäevaelus toimivad

Peamised omadused:

Meie missioon

Igaühel on õigus teada oma õigusi

11 riigis avaldatud inimõiguste teejuht on inimõiguste ja kodanikuhariduse platvorm. Selles pakutakse ressursse ja töövahendeid, mis aitavad kodanikel, avaliku sektori töötajatel ja spetsialistidel, õpetajatel ja õppuritel mõista inimõigusi ja nende toimimist igapäevaolukordades.

Inimõiguste teejuhi on koostanud Euroopa organisatsioonide võrgustik selleks, et igaüks saaks end kurssi viia oma õigustega. Meie missioon on pakkuda igas riigis mitmekeelset kasutajasõbralikku teejuhti, et edendada inimõiguste mõistmist ja rakendamist, ergutada kodanikuosalust, edendada head valitsemistava ja õigusriigi austamist.

Meie lugu

Baltimaade algatus Euroopale ja kaugemale

Inimõiguste teejuhi looja on Riias asuv Baltimaade Inimõiguste Selts ning tegemist on Baltimaade algatusega. Esmalt avaldati see Lätis 2016. aastal, seejärel 2017. aastal Eestis ja Leedus. Algatuse avaüritusena peeti 2015. aastal Riias esimene Baltimaade inimõigushariduse konverents, mis tõi kokku valitsuse, riigiasutuste, rahvusvaheliste ja vabaühenduste ning akadeemiliste ringkondade esindajad.

Inimõiguste teejuht avaldati 2019. aastal Bulgaarias, 2021. aastal Sloveenias ja Slovakkias ning 2023. aastal Prantsusmaal ja Horvaatias; sellest sai Euroopa platvorm ja võrgustik. Ukrainasse, Moldovasse ja Gruusiasse laiendati algatust 2023. aastal.

Meie toetajad

Inimõigus- ja kodanikuhariduse edendamine

Inimõiguste teejuhi kaasrahastajad on Euroopa Liit, Põhja- ja Baltimaades programm Nordplus, EMP ja Norra rahastusprogramm Aktiivse Kodaniku Fond, Madalmaade Välisministeerium ning Läti Välisministeerium ja Kultuuriministeerium.

Inimõiguste teejuhti on toetanud Prantsusmaa ombudsman, Prantsusmaa riiklik inimõiguste küsimustes nõu andev komisjon, Prantsusmaa advokatuur, UNESCO Läti rahvuslik komisjon, Läti ombudsman, Läti Haridus- ja Teadusministeerium, Madalmaade Suursaatkond Lätis, Eesti Sotsiaalministeerium, Moldova ombudsman ja Moldova võrdõiguslikkuse nõukogu.

„Inimõiguste teejuht on hea näide sellest, kuidas lihtsal viisil, praktiliste igapäevaste olukordade ja näidete abil harida inimesi nende õiguste alal.“
Juris Jansons, Läti ombudsman