Valimistel kandideerimine

Valimistel kandideerimine on õiglaste valimiste õiguse teine osa. Nagu hääletamine, on ka valimistel kandideerimise võimaldamine demokraatia eeldus ning üks otsesemaid ja tõhusamaid viise kodanikuosaluse teostamiseks.

Valimistel kandideerimise õiguse tõhus teostamine tagab valijatele piiranguteta valiku, kelle poolt hääletada. Veelgi enam, tugeva demokraatia jaoks on oluline, et suur hulk inimesi saab kandideerida, pakkudes valijatele rohkem valikuvõimalusi ja esindades mitmekesisemaid avalikke vaateid.

Valimistel kandideerimine ja inimõigused

Valimisel kandideerimine on inimõigus, mis on tihedalt seotud valimisõigusega, kusjuures mõlemad on esindusdemokraatia vormid. Valituks osutuvad kandidaadid täidavad olulist avalikku funktsiooni ning peaksid toetama poliitikat, mis on kooskõlas neid valinud valijate soovidega. Selle funktsiooni olulisuse tõttu saab valimistel kandideerimise õigust piirata tagamaks, et neid volitusi ei kuritarvitata ega kasutata viisil, mis mõjutab negatiivselt teiste inimeste inimõigusi.

Info giidi osa kohta

Selles giidi osas selgitatakse, kes võivad kandideerida valimistel ja millistel tingimustel, millised on kandideerimispiirangud ning kuidas esitada kaebust, kui su õigust kandideerida rikutakse.

Uuri lähemalt

Materjalid

Viimati uuendatud 29/04/2023