Millal võib sind kinni pidada seadusliku aluseta Eestisse sisenemisel ja Eestis viibimisel ning kuidas?
Sinu füüsiline vabadus on üks põhilisi inimõigusi. Kellelgi pole õigust ilma mõjuva põhjuseta sinu füüsilist vabadust piirata. Riigiasutustel on lubatud sind kinni pidada, kui sisened Eestisse või viibid Eestis seadusliku aluseta. Kuid kinnipidamine on väga ränk piirang sinu vabadusele – see peab olema seaduslik, vajalik demokraatlikus ühiskonnas, kooskõlas proportsionaalsuse põhimõttega ja omama seaduslikku eesmärki. Kinnipidamisel arvestatakse sinuga seonduvaid asjassepuutuvaid asjaolusid. Sellise kinnipidamise põhjused on selgitatud väljasõidukohustuse ja sissesõidukeelu seaduses.
Veelgi enam, sind tuleb kinnipidamise jooksul kohelda inimlikult. Nimelt tuleb sind hoida sobivates tingimustes ja kaitsta kõikvõimaliku väärkohtlemise eest.
Kinnipidamine ja inimõigused
Inimõigused lubavad kinnipidamist, kuid seda tuleb teha seaduslikult ja mitte-omavoliliselt. See tähendab, et sinu kinnipidamise põhjused peavad olema määratud seadusega, ametivõimud peavad järgima selgelt sätestatud menetluskorda ja kohtlema sind inimlikult. Kinnipidamise menetluse vältel on rikkumise ohus sellised inimõigused nagu õigus vabadusele ja isikupuutumatusele, õigus elule, ebainimliku või inimväärikust alandava kohtlemise ning piinamise keeld ja õigus eraelu puutumatusele.
Info teatmiku kohta
See teatmik selgitab, millal sind võidakse kinni pidada, mis menetluskorda tuleks järgida ja kuidas sind tuleb kohelda ning millised inimõiguste rikkumised võivad toimuda teatud olukordades kinnipidamise menetluse vältel.