Erinevad perekondlikud sidemed

Perekondlik suhe põhineb inimestevahelistel sidemetel. Need on tavaliselt veresuguluse sidemed. Kuid võid oma perekonnaliikmetega seotud olla ka ametlikult tunnustatud suhte kaudu, näiteks abielu või lapsendamise kaudu, või kuna elate koos.

Veresugulased

Kasutame oma sugulastele viidates sageli sõna „perekond“. Oleme seotud kõigi oma perekonnaliikmetega (ja sugulastega) nende bioloogiliste sidemete tõttu. Vanemate ja laste vastastikused õigused ja kohustused tulenevad laste põlvnemisest (perekonnaseadus).

näide Sinu veresugulased on sinu bioloogilised vanemad, vanavanemad, vennad-õed ja sinu bioloogiliseld lapsed. Vennad-õed ja vanavanemad ning lapselapsed on samuti veresugulased, ning nende suhe on kaitstud perekonnaelu austamise õigusega.

Õiguslikult tunnustatud perekond

Perekonnaliikmetevaheline suhe võib põhineda ka riigipoolsel õiguslikul tunnustamisel. Abiellumine ja kooselu registreerimine on kaks näidet riigi poolt õiguslikult tunnustatud pere loomisest.

näide Abielu loob suhte mehe ja naise vahel, samuti suhte nende vastavate sugulastega – äia, ämma, naisevenna või naiseõega jne. Lapsendamine loob suhte lapsendatud lapse ja tema lapsendajate vahel, aga ka sidemed lapse ja lapsendajate teiste sugulaste vahel.

Teised suhted

Faktilist suhet, näites kooselus paari, võib samuti perekonnaks pidada, kui see vastab teatud kriteeriumitele. Selleks, et hinnata, kas selline suhe on perekond, võivad asjakohased olla mitu tegurit:

  • kas paar elab koos
  • nende suhte pikkus
  • kas neil on ühiseid lapsi
  • kas nad on demonstreerinud oma pühendumust teineteisele muul viisil

Materjalid

Viimati uuendatud 22/10/2020