Ülemaailmse pandeemia ajal võib riik piirata liikumisvabadust vähendamaks riski, et riigi territooriumile tuuakse haigus või uued haigustüved. Liikumisvabadust võivad piirata meetmed nagu liikumiskeeld ja reisikeeld. Mõnel juhul võivad riigid nõuda inimestelt ankeedi täitmist, et õigustada oma kodust lahkumist. Sellised piirangud võivad olla vajalikud inimestevahelise kontakti piiramiseks või uute haigustüvede leviku vältimiseks suurematesse piirkondadesse. Siiski tuleb neid rakendada viisil, mis võimaldab inimestel rahuldada oma põhivajadusi, näiteks saada toitu, ravimeid, arstiabi või isegi teha trenni.
Selliste meetmete puhul tuleb hoolikalt hinnata ka seda, kas võib esineda ebavõrdset kohtlemist ning kuidas sulgemine ja sarnased meetmed mõjutavad erineva sissetulekutaseme ja sotsiaal-majandusliku taustaga inimesi.
näide Pikaajaline liikumiskeeld, mille puhul inimesed peavad püsima oma kodudes ja neil lubatakse väljas käia vaid konkreetsel põhjusel (nt toidupoes käimine), võib väiksemates korterites elavatele inimestele olla palju negatiivsema mõjuga kui kõrge sissetulekuga inimestele, kes elavad suurtes aedadega majades.
Eestis kehtestas valitsus COVID-19 pandeemia ajal riigipiiri ületavatele isikutele karantiininõude, välja arvatud teatud inimrühmade osas. Õiguskantslerile laekus kaebus, et nõue ei ole proportsionaalne ja diskrimineerib Eesti kodanikke võrreldes Läti, Leedu ja Soome kodanike ja elanikega, kelle suhtes tehti karantiininõudest erandeid. Õiguskantsler kinnitas, et korralduse algses versioonis oli Eesti kodanikele ja välisriikide kodanikele kehtestatud karantiininõudes küsitavaid erinevusi. Erineva kohtlemise sisuliseks põhjuseks ei ole isiku kodakondsus, vaid riik, kus ta on hiljuti püsivamalt viibinud ja kas selle riigi epidemioloogilisest olukorrast lähtuvalt oli võimalik karantiininõudest loobuda. Korralduse sõnastust oli vahepeal muudetud ja õiguskantsler leidis, et erinev kohtlemine põhineb objektiivsel kriteeriumil ning Eesti kodanikke ja alalisi elanikke ei koheldud teiste riikide kodanikega võrreldes halvemini.