Sind võib karistada vaid neid karistusi kasutades, mis on seadusega määratud. Seaduses peab olema selgelt sätestatud, milline karistus konkreetse rikkumise eest määratakse.

Vastavalt Eesti seadustele  on olemas mitut liiki distsiplinaarkaristusi, nagu näiteks noomitus, ühe kokkusaamise või telefonikõne keelamine, töölt eemaldamine kuni üheks kuuks, isikliku radio või televiisori jne kasutamise keelamine. Konkreetse vangla sisekorraeeskirjadest võib leida ka lisadistsiplinaarkaristusi (näit. isiklikust kulust lisatoidu õiguse keelamise). Milliseid distsiplinaarkaristusi võib kasutada, sõltub ka sellest, kas oled süüdi mõistetud või viibid vahi all (ei ole süüdimõistvat otsust tehtud). Kõige karmim karistus on üksikvangistusse paigutamine. Loe lisaks üksikvangistuse kohta

Keelatud karistused

Teatud piiranguid ja meetmeid ei tohiks kunagi karistusena kasutada. Nende hulka kuuluvad:

  • ihunuhtlus
  • füüsiline ohjeldamine
  • toidust ilmajätmine
  • liialt pikk üksikvangistus
  • paigutamine puudulike elamistingimustega kambrisse

Milliseid inimõiguste rikkumisi võib esineda?

Ebainimliku või alandava kohtlemise keeld

Sellise distsiplinaarkaristuse nagu üksikvangistuse ebaõige kohaldamine võib viia ebainimliku või alandava kohtlemise keelu rikkumise või isegi piinamiseni. Loe lisaks üksikvangistuse kohta.

Era- ja perekonnaelu

Distsiplinaarmeetmete nagu kirjavahetuste ja kokkusaamiste keelu õigusvastane rakendamine võib samuti rikkuda era- ja perekonnaelu õigust.

näide Kui sul keelatakse oma lapsega mitu kuud kohtuda või oma abikaasale kirjutada, rikub see tõenäoliselt sinu õigust perekonnaelule.  

Kuidas kaevata?

Kui usud, et vanglateenistus on rakendanud õigusvastast distsiplinaarmeedet, peaksid kaebama (esitama kaebuse) vanglale (inspektor-kontaktisiku kaudu 30 päeva jooksul). Lisateabeks loe osa distsiplinaarmenetluse kohta.

Inimõiguste giid

Inimõiguste hariduse Euroopa platvorm