Tõsiasi, et sul on psüühikahäire või vaimupuue ei tähenda, et sind võib välja arvata menetlusest, kus sinu kohta otsuseid tehakse. Sul on mitmesuguseid põhiõiguseid menetluses, kus kohtunik otsustab, kas sind paigutada psühhiaatriahaiglasse ohu tõttu, mille oled tekitanud toime pandud kuriteo ja psüühikahäirega.

Esiteks, kuna sinu kohtuasi on seotud kuriteoga, mille oled väidetavalt korda saatnud, on sul samad õigused õiglasele kohtupidamisele, kui ükskõik kellel teisel. Loe lisaks oma õiguste kohta kriminaalmenetluses.

Teiseks, sul on järgmised olulised õigused:

Kohalolu ja osavõtt

Sul on õigus isiklikult kohal olla kohtueelsel menetlusel ja kohtulikul arutamisel. Vaimse töövõimetuse juhtudel võib ekspert kohut teavitada sellest, et osavõtt ei tee sulle head. Sellisel juhul on sul esindaja ja advokaat. Sinul (kui sinu tervislik seisund seda lubab) ja sinu advokaadil on õigus väljendada oma arvamust kohtuliku arutamise jooksul.

Esindaja

Sul on õigus sellele, et kohtulikul arutamisel viibib sinu esindaja (advokaat või muu isik, kes on omandanud juuraõpingutes vähemalt ametlikult tunnustatud magistrikraadi). Kui sul ei ole vajalikke rahalisi vahendeid, annab sulle advokaadi ja maksab tema eest riik.

Keel

Kui sa ei mõista ja/või ei räägi eesti keelt, on kohtul kohustus leida sulle kohtuliku arutamise ajaks riigi poolt tasutud tõlk.

Edasikaebamine

Sul on õigus vaimse töövõimetuse või piiratud süüdivuse otsus tavapärases korras edasi kaevata. Võid kaebuse esitada, kui usud, et asjaoludes või õiguslikus arutuskäigus oli viga, või kui sinu põhiõigusi ei austatud. Edasikaebamise menetluskord on selgitatud kriminaalmenetluse seadustikus.

Milliseid inimõiguste rikkumisi võib esineda?

Kui sinu õigusi otsusetegemise protsessis ei austata, võib selle tagajärjeks olla ebaseaduslik või omavoliline psühhiaatriahaiglasse paigutamine ning see võib rikkuda isikuvabaduse ja turvalisuse õigust.

Inimõiguste giid

Inimõiguste hariduse Euroopa platvorm