Sinu kohtuasjas otsust tehes peab kohus läbi vaatama märkused, väited ja tõendid, mida on esitanud mõlemad pooled. Kuid kohus ei pea vastu võtma kõiki su esitatud tõendeid – enne hindab kohus, kas need puutuvad sinu asjas arutatavatesse küsimustesse.

Tõendite liigid

Võid kasutada mitut liiki tõendeid: kirjalikke dokumente, video-, audio- ja teisi faile, tunnistaja ütlusi, ekspertide või pädevate asutuste ütlusi, ja asitõendeid. Eestis pead esitama igat liiki tõendeid õigeaegselt ja vastavalt tsiviilkohtumenetluse seadustikus sätestatud menetluskorrale

näide Kui esitad kohtule algdokumendi koopia, peab notar või mõni muu pädev isik selle ehtsust kontrollima. 

Tunnistajad

Võid paluda kohtul tunnistaja kohtusse ütlusi andma kutsuda. Tunnistajad peavad ütlusi andma vaid asjaolude kohta, mis puutuvad sinu kohtuasjasse. Kohus ei pea kutsuma kõiki su pakutud tunnistajaid, kuid sel juhul peab kohus keeldumist piisavalt põhjendama.

Lubatavad tõendid

Eesti seaduste kohaselt peavad kõik kohtule esitatavad tõendid olema saadud seaduslikul teel. Kui osa tõendeid on saadud rikkudes sinu õigusi (nagu näiteks õigust eraelule või kirjavahetuse saladust), ei tee see menetlust automaatselt ebaõiglaseks. Kohus peab hindama selliste rikkumiste mõju sinu õigustele ja menetlusele üldiselt.

Kohus ei saa ühelgi juhul vastu võtta tõendeid, mis on saadud piinamise või ebainimliku kohtlemise tulemusena (nt kasutades füüsilist vägivalda või teisi tõsise sunni vorme).

Kuidas kaevata

Ei ole võimalik kaevata eraldi tõendite vastuvõtmisest keeldumise üle, kuid kui arvad, et selline otsus on olnud  õigusvastane, pead selle kaasama oma kaebusesse kõrgema astme kohtule

Inimõiguste giid

Inimõiguste hariduse Euroopa platvorm