Kaebused kohtueelses staadiumis

Kohtueelne staadium on osa kriminaalmenetlusest peale kohtuasja avamist ja enne kohtumenetluse algust. Kohtueelses staadiumis veab sinu kohtuasja politsei või prokurör.

Kohtueelne staadium koosneb kahest osast: uurimise etapist ja kohtu alla andmise etapist. Otsus anda sulle ametlik ohvristaatus tehakse tavaliselt kohtueelses staadiumis.

Otsus ohvristaatuse kohta

Kui tahad edasi kaevata otsust, millega keelduti sulle ohvristaatuse andmisest, saad seda teha, kuid vaid kuni kohtuistungi alguseni. Olenevalt sellest, kes otsuste tegi, või edasi kaevata:

  • järelevalvet teostavale prokurörile – kui otsuse tegi uurija;
  • kõrgema staatusega prokurörile – kui otsuse tegi prokurör.

Uurimise etapp

Uurimise etapp on kriminaalmenetluse esimene etapp, mil politsei üritab selgeks teha, mis kohtuasjas juhtus. Seda teostab tavaliselt politsei ja prokurör, või erakordsetel juhtudel mõni muu spetsiaalne asutus, nagu näiteks spetsiaalne korruptsioonivastane üksus. Selles algetapis vastutab uurimise läbiviimise eest uurija ja seetõttu tuleks kõik kaebused uurimisrühma tegevuse kohta suunata talle. 

näide Kui arvad, et eksperdi teod on rikkunud sinu õigusi, peaksid esitama kaebuse sinu kohtuasja eest vastutavale uurijale. 

Kui arvad, et sinu õigusi on rikkunud sinu kohtuasja vedava uurija teatud teod või otsused, peaksid esitama kaebuse järelevalvet teostavale prokurörile. 

näide Kui uurija on keeldunud lubamast sul osaleda mõnes uurivas tegevuses ilma sulle seda otsust põhjendamata, võid esitada kaebuse järelevalvet teostavale prokurörile. 

Kohtu alla andmise etapp

Kohtu alla andmise etapp on teine kriminaalmenetluse etapp. Selles etapis valmistatakse kohtuasja kohtuks ette ja see algab süüdistatavale ametliku süüdistuse esitamisega. Kohtu alla andmise etapis vastutab kohtuasja eest prokurör. Kui arvad, et prokuröri teatud teod või otsused on õigusvastased ja rikuvad sinu õigusi, peaksid esitama kaebuse kõrgema staatusega riigiprokurörile. Kui sa ei tea, kes kõrgema staatusega prokurör on, võid ka kirjutada prokuratuuri, mis edastab sinu kaebuse vastutavale prokurörile.

näide Kui prokurör on keelanud sulle juurdepääsu kohtuasja toimikule, mis seostub kuriteoga, mille tõttu oled kannatanud, peaksid esitama kaebuse kõrgema staatusega prokurörile või prokuratuurile. 

Menetlused ja tähtajad

Kõik otsused, mida võib edasi kaevata, peavad sisaldama informatsiooni menetluse ja nende edasikaebamise tähtaegade kohta. Väga oluline on järgida igat liiki nõuete tähtaegu. Uurija või prokuröri otsuseid võib edasi kaevata kümne päeva jooksul alates otsuse saamise kuupäevast.

Kui tahad kaevata uurija või prokuröri teatud tegude üle, peaksid kaebuse esitama kümne päeva jooksul alates päevast, mil sellest tegevusest teada said.

Inimõiguste giid

Inimõiguste hariduse Euroopa platvorm