Kui sind kinni peetakse, on sul endiselt õigus suhelda muu maailmaga. Muidugi on see õigus ja võimalused suhelda piiratud, kuid neid ei tohi täielikult keelata.

Sul on järgmised õigused seoses suhtlemisega:

  • teavitada oma perekonda või teisi sugulasi sellest, et sind on kinni peetud;
  • kohtuda oma pere või sugulastega;
  • kohtuda oma advokaadiga eraviisiliselt;
  • kohtuda rahvusvaheliste ja valitsusväliste organisatsioonide esindajatega;
  • saada kirju ja pakke;
  • kirjutada omavalitsus- ja riigiasutustele, ja ka riiklikele ja rahvusvahelistele inimõigusinstitutsioonidele;
  • kasutada kinnipidamiskeskuses avalikku telefoni.

Võid lugeda rohkem oma õiguste ja suhtluskorra kohta välismaalasele rahvusvahelise kaitse andmise seadusest ja kinnipidamiskeskuse sisereeglitest.

Milliseid inimõiguste rikkumisi võib esineda?

Sinu õigust suhtlemisele võib piirata vaid seadusega lubatud olukordades. Enamgi, piirangut võib kehtestada vaid peale individuaalset hinnangut sinu olukorra kohta ja sinu õigust ei tohi piirata rohkem, kui vaja. Vastasel juhul võib selle tagajärjeks olla sinu eraelu puutumatuse ja perekonnaõiguse rikkumine.

Näiteks ei tohi kunagi kontrollida sinu suhtlust riiklike ja rahvusvaheliste inimõiguste institutsioonidega, sinu advokaadi ja kohtuga. Kui oled saanud paki, võib seda kontrollida vaid sinu juuresolekul. Administratsioonil on õigus organiseerida sinu kohtumisi sinu perekonnaga vastavalt  kinnipidamiskoha päevakorrale, kuid kohtumisi ei või täielikult või korduvalt keelata.

Iga administratsiooni otsus piirata sinu õigust suhelda peab põhinema mõjuval põhjusel ja sulle tuleb anda võimalus neid edasi kaevata kõrgema võimu ees. 

Lisainformatsiooniks vaata teatmiku osa kuidas kaevata.

Inimõiguste giid

Inimõiguste hariduse Euroopa platvorm