Mõistlike abinõude võtmisest ja juurdepääsetava keskkonna tagamisest keeldumine

Teatud olukordades töösuhetes või juurdepääsul kaupadele ja teenustele, kaasa arvatud majutuses, on tööandjal või kaupade ja teenuste osutajal kohustus tagada puuetega inimestele mõistlikke abinõusid.

Mõistlike abinõude hulka kuuluvad kohandused töökohas, koolituse kohas, või kohas, kus müüakse kaupu või osutatakse teenuseid, mis võimaldavad puudega inimesel täide saata nõutud ülesandeid või pääseda juurde kaupadele ja teenustele. Mõistlikud abinõud võivad sisaldada juurdepääsetavat töökohta, spetsiaalselt kohandatud varustust, reserveeritud parkimiskohta, muudatusi töötundides jne.

Kohustus tagada mõistlikke abinõusid võib olla sätestatud ka õigusaktides, mis reguleerivad teisi alasid peale mittediskrimineerimise. Näiteks on ehitusseadusega sätestatud nõuded, millega tagatakse juurdepääsetav keskkond uutele ehitistele. Selle mittetagamine võib diskrimineerida isikuid, kes soovivad juurdepääsu nendele ehitistele.

Mõistlike abinõude või juurdepääsetava keskkonna mittetagamine võib viia diskrimineerimiseni puude  alusel, eeldusel, et kohandamised ei ole teisele poolele ebaproporotsionaalseks koormaks.

näide Kui suurettevõte keeldub paigaldamast puuetega inimestele kohandatud lifti, peetaks seda mõistlike abinõude võtmisest keeldumiseks. Kuid diskrimineerimisega ei oleks tegemist siis, kui sellist lifti ei suudaks paigaldada väike ettevõte.

Inimõiguste giid

Inimõiguste hariduse Euroopa platvorm