Mis on diskrimineerimine seksuaalse sättumuse alusel?

Seksuaalne sättumus tähendab isiku (seksuaalset või romantilist) külgetõmmet vastassoost (heteroseksuaalsus), samast soost (homoseksuaalsus – gei või lesbi) või mõlemast soost (biseksuaalsus) isikute vastu. Seksuaalse sättumuse alusel diskrimineerimine tähendab isiku ebaõiglast kohtlemist selle pärast, et ta on või teda peetakse geiks, lesbiks, biseksuaalseks isikuks, transsoost isikuks või heteroseksuaalseks isikuks.

Kuigi seksuaalse sättumuse alusel diskrimineerimine võib toimuda iga inimese vastu, on just LGBTI inimesed diskrimineerimise suhtes kõige haavatavamad. See on nii, kuna paljudes ühiskondades on juba sügavalt juurdunud homofoobne ja transfoobne suhtumine, mida saadab sageli puudulik õiguskaitse seksuaalse sättumuse või sooidentiteedi alusel diskrimineerimise eest.

Millal võib seksuaalse sättumuse alusel diskrimineerimine aset leida?

Diskrimineerimise keeldu võidakse rikkuda, kui isik jäetakse ilma teatud õigustest ja teda koheldakse tema seksuaalse sättumuse tõttu teistest erinevalt (paremini või halvemini). Pealegi on mitmeid viise, kuidas diskrimineerimine võib toimuda, ning see ei pruugi alati olla otsene ja ilmne. Seega on oluline ära tunda erinevat vormi diskrimineerimist.

Seksuaalse sättumuse alusel diskrimineerimist võib esineda mitmel elualal, nagu näiteks töösuhetes, hariduses, juurdepääsul kaupadele ja teenustele, majutusel ja ametivõimude (valitsusasutuste, kohtunike ja õiguskaitseasutuste) poolt täidesaadetavatel tegevustel.

näide Diskrimineerimine töösuhte kontekstis toimub siis, kui isikule keeldutakse tööintervjuul tööd andmast vaid tema seksuaalse sättumuse tõttu, hoolimata sellest, et ta on kõige paremini kvalifitseeritud. Teenuste kontekstis on diskrimineeriv keelata heteroseksuaalsel isikul siseneda geiööklubisse, või keelduda andmast korterit üürile isikule tema seksuaalse sättumuse tõttu. Diskrimineerimine võib toimuda ka olukordades, kus isik teavitab tema vastu tema seksuaalse sättumuse alusel toime pandud vägivaldsest intsidendist, ning politsei keeldub seda uurimast.

Kuid ei tohiks, iseäranis töösuhte kontekstis, otsekohe arvata, et isikut koheldi erinevalt vaid tema seksuaalse sättumuse tõttu. Esmalt tuleks hoolikalt hinnata seda, kas erineva kohtlemise põhjuseks oli teisi aluseid. Näiteks seda, kas teine isik oli objektiivselt paremini kvalifitseeritud töökoha täitmiseks või edutamiseks.

Giidist võid lisaks lugeda kõige tavalisemate igapäevaelu alade kohta, kus diskrimineerimist võib esineda.

Inimõiguste giid

Inimõiguste hariduse Euroopa platvorm